teva - logo

Bolí vás často hlava? Může to být migréna i jiná bolest hlavy.

Datum vydání: 08.12.2023

Jak se hledá řešení na toto trápení? S neuroložkou I. Novotnou

Jednou z důležitých ingrediencí úspěšné léčby migrény jsou zkušenosti. Neuroložka MUDr. Irena Novotná z Nemocnice u sv. Anny v Brně má těchto zkušeností požehnaně. K čemu všemu při vytváření anamnézy přihlíží, aby léčba na bolest hlavy byly účinná, na co všechno musí dát pozor při předepisování léků, jaké léky, ale i byliny se smí a nesmí kombinovat, a jaký je synergický efekt biologické léčby na migrénu. O tom všem a ještě více jsme si povídali v našem rozhovoru. Zaznělo v něm spoustu praktických informací, zde jsou.

Stává se někdy, že k vám do ordinace přijde pacient už s „hotovou“ diagnózou?

Ano, to se stává v případě, že už někdo v rodině trpí migrénou, tak se i pacienti automaticky domnívají, že mají migrénu. Nebo má pacientka kamarádku, která má s migrénou zkušenost. Přijde ke mně s „hotovou“ diagnózou, ale zároveň je překvapená, že když si vezme prášek na bolest hlavy, tak jí někdy zabere a někdy ne a cítí se zmatená. Je to proto, že mnoho pacientů má více druhů bolesti hlavy a každá z nich vyžaduje jinou speciální léčbu. Ať už mi pacient řekne, že má migrénu, nebo ho pořád bolí hlava, nejprve se ho podrobně vyptám, jestli jsou všechny jeho bolesti hlavy stejné, nebo se od sebe liší. Zajímá mě, v čem se liší. A chci vědět, kterých bolestí hlavy je méně a kterých nejvíc. Samozřejmě se spolu zaměříme i na to, co jsou vyvolávající spouštěče jeho bolestí hlavy, pokud se nám podaří je vystopovat. Ptám se také, jestli léky, které doposud užívá, zabírají a kdy.

Musíte to s pacientem opravdu hodně podrobně rozebrat. Mně to připadá jako až takové „detektivní“ pátrání. Co dál s pacientem probíráte?

Samozřejmě zjišťuji, zda má pacient migrénu s aurou, nebo bez aury. Má-li bolest hlavy, třeba i 20 dnů v měsíci, pátrám, nakolik je to migréna, a jak moc je tam zastoupená i tenzní bolest hlavy. Zajímají mě, jak se říká lidově, osobní trable pacienta. Protože stres také vyvolává bolesti hlavy. Zkrátka se snažím z pacienta dostat, tak, jak mi to dovolí, co nejvíce podrobný a úplný příběh, který se netýká pouze jeho bolesti hlavy, ale i jeho života. Pokud pacient neužíval nikdy triptany, tak mu je předepíši. Je to i takový diagnostický test. Když lék zabere, jedná se o migrénu, a když triptan někdy zabere a někdy ne, je dost pravděpodobné, že tam bude přítomna jak migréna, tak ta tenzní bolest hlavy. Proto se pacientů, kteří už mají s užíváním triptanů zkušenosti, často ptám, jestli mu triptany na bolest nepomáhají nikdy, nebo jenom někdy, a mám další vodítko.

Ono je asi pro některé pacienty, kteří mají kombinovanou bolest hlavy, těžké poznat, jaká bolest hlavy přichází.

Ano, je to těžké. Někdy se mě pacienti ptají: „Když mi začíná bolest hlavy a nevím, zda to bude migréna, co mám dělat?“ Radím jim, když si nejsou jisti, jaká bolest hlavy přichází, aby si vzali analgetikum. Když zabere, tak je to jiná bolest než migréna, a když nezabere, tak je čas na triptan, protože je to rozbíhající se migréna. Také je nabádám: Napište si do deníku migrenózních záchvatů, že jste si vzali triptan a v jakém dávkování, to je pro mě důležitá informace. Když je pak pacient zkušenější, už pozná, že se jedná o migrénu, a užije triptan rovnou. Triptan zabere pouze na migrénu. Opravdu je to potřeba s pacientem probírat důkladně a opakovaně, aby si vždy dokázal na svou bolest hlavy vzít včas ty správné léky. Sledujeme- -li v deníku migrenózních záchvatů delší časové období, pak se třeba ukáže, že pacient má 10 dnů s migrénou, což je samozřejmě také hodně, ale ty ostatní bolesti hlavy jsou jiného druhu. Neříkám, že takovýto přístup funguje stoprocentně, protože na sto procent nefunguje nic, ale musím říci, že u slušného procenta pacientů se to daří odlišit.

Mám ale pocit, že lidé mají i jiné bolesti hlavy. Je to tak?

Ano. Trochu diagnosticky složitější to začíná být, když se to spojí ještě s bolestmi od páteře. A navíc, u žen kolem přechodu, se může objevovat hypertenze, nebo kolísavý krevní tlak, což je dost obtěžující a k tomu se může přidružit podobná bolest, jako je migréna. Tuto hypertenzi, nebo kolísavý tlak, je třeba u pacienta sledovat, protože triptany jsou u neodstatečně léčené, nebo neléčené hypertenze, kontraindikované. Pak je napřed potřeba léčit hypertenzi, protože Anamnéza bolesti hlavy a migrény je někdy jako „detektivka“. Ale bez ní nelze nikoho úspěšně léčit. i to pacientovi může ulevit od bolestí hlavy. A hlavně, když je zvýšený krevní tlak léčený dobře, můžeme mu předepsat triptany. Ony se ty typy bolestí skutečně prolínají.

Myslím, že pacient, kterého léta trápí bolest hlavy a přijde k vám do specializovaného Centra, chce ten problém „rozklíčovat“ co nejrychleji. Jak dlouho trvá, než se to podaří?

Právě proto, že to jsou pacienti, které hlava bolí už léta, jeden měsíc už v tom roli nehraje. U pacienta, který si udělá v denním kalupu chvilku na to, aby si uvědomil a pojmenoval, jak ho ta hlava vlastně bolí, to příliš dlouho netrvá. Díky tomu zároveň zjistí, zda mu lék zabral, nebo nezabral a na jakou bolest zabral. Takovému pacientovi na lepší pochopení své bolesti hlavy a jak na ni, stačí často měsíc. Navíc mám zkušenost, že správně motivovaný pacient dokáže cokoliv, aby se své bolesti hlavy zbavil. Vždy je důležité navázat s pacientem bližší kvalitní kontakt a důkladně a třeba i opakovaně s ním probrat typy bolestí. Zpočátku to někdy vypadá, že finální řešení odkládám. Ale my tu pacientovu bolest hlavy musíme dobře prozkoumat, abychom zvolili to nejlepší řešení. A když z těch záznamů v deníku vypozorujeme, že pacient má spíše tenzní bolest hlavy a méně migrén, léčbu tomu přizpůsobíme. Nebo naopak, pokud se ukáže, že pacient má 18 dnů s migrénou do měsíce, je jasné, že budeme uvažovat o klasické preventivní léčbě migrény, nebo preventivní biologické léčbě, která je přímo na migrénu zacílená. Samozřejmě souběžně se budu věnovat i těm dalším možnostem, kvůli kterým může pacienta hlava bolet. Došetřím páteř, udělám magnetickou rezonanci apod., aby nám něco neuteklo, to je jasné.

Samozřejmě je také důležité, jaké léky a kdy se kombinují. Jak nastavujete léčbu, aby pacienti brali jen tolik léků a v takovém dávkování, aby to pro jejich zdraví bylo optimální?

Především se snažíme, aby pacienti užívali léky, které nemají příliš mnoho složek. Někteří pacienti podle všech anamnestických ukazatelů mají migrénu, ale triptany u nich nemají takový léčebný efekt. Obvykle se s tím potýkají lidé, kteří mají migrénu bez aury. Ale jak víte, u migrény nic neplatí absolutně. Těmto pacientům předepisuji například algifénové kapky, či indometacínové čípky, či zkrátka hledám něco, co ještě neužíval. Měly by to být nejlépe jednosložkové léky. Když ty preparáty vybírám, tak musím vzít v úvahu, jaké jiné nemoci ještě pacient má, a tedy i léky na ně, abych nenakombinovala dohromady léky, které k sobě nepatří. Zeptám se ho také, jestli užívá i nějaké bylinné preparáty. Někteří lidé špatně spí, mají výkyvy nálady apod.

Například měsíček lékařský a třezalka tečkovaná jsou byliny, které ovlivňují účinek léků na bolest, mění jejich metabolismus, mění hladiny těchto léků v organismu, takže ony se vyloženě k těmto lékům na bolest hlavy nehodí. Někteří lidé mají k těmto přírodním preparátům vyloženě příklon a já potřebuji vědět, z čeho se ten bylinný preparát skládá, aby nenastal problém. Lidé ani často nevědí, jaké bylinky vlastně berou, tak jim řeknu, aby mi poslali příbalový leták a zde v ordinaci si to pak dohledáme.

Co ještě vás zajímá?

Zajímá mě také, zda je pacient na něco alergický. Jestli nemá například hematologické problémy. Jsou léky, jako třeba Ibalgin, které mohou pacientovi s těmito potížemi způsobit hematomy, nebo v závažnějších případech krvácení do trávicího traktu. Ptám se také například, zda pacient neužívá léky proti srážlivosti krve, zde je možné předepsat léky jako Paralen a Tramal a jiné naopak ne. Samozřejmě musím dávat pozor i při podávání a předepisování dávkování triptanů na akutní záchvat migrény, i na to jsou jasně daná pravidla, která ale každý neurolog zná.

Slyšela jsem o pacientech, kteří když je rozbolí hlava, nepřemýšlejí, jaký lék užít a kdy, ale berou a kombinují léky tak trochu „živelně“, protože chtějí bolest zastavit. Setkáváte se i s takovými pacienty?

Setkávám. Jsou to lidé, kteří často mají tenzní bolest hlavy i migrénu, hlava je bolí téměř každý den. Je to typ pacientů, kteří když pocítí třeba jen mírnou bolest hlavy, hned sáhnou po léku, protože se bojí, že se jim rozjede ataka migrény a už to nebude zvladatelné. Samozřejmě to na jednu stranu chápu, protože i my pacientům říkáme, že musí užít lék včas, ale někdy lidé sahají po pilulce i ve chvíli, kdy to není nutné. Je pravda, že ke mně do ordinace přišli i pacienti, kteří užívali dlouhou dobu ve velkém množství léky, které se vůbec kombinovat nemají. Očekávaného efektu nedosáhli, a navíc si na těchto lécích vypěstovali závislost, které se pak velice těžko zbavovali. Těmto pacientům také hrozí zdravotní problémy jako je poškození jater a ledvin, či poškození krvetvorby a další zdravotní problémy.

Co pro tyto pacienty můžete udělat?

Takoví pacienti musí obvykle projít detoxikací. Buď doma, pokud mají silnou vůli, nebo je krátce hospitalizujeme zde v nemocnici. A dále s nimi uděláme podrobnou diferenciální diagnostiku, abychom přesně věděli, jaké typy bolestí mají a podle toho jim nastavíme léčbu.

Pacientům, kteří mají více než čtyři i vícedenní záchvaty migrény do měsíce, může být předepsána profylaktická léčba. Slyšela jsem, že někteří pacienti se této klasické preventivní léčbě brání. Proč?

Ano, je skupina pacientů, která tuto léčbu nechce, říkají mi: Já už užívám hodně léků na akutní záchvat migrény a k tomu mám brát další léky, i když mě zrovna hlava nebolí? A já tomuto pacientovi musím vysvětlit, že preventivní léčbu nasazujeme s cílem, aby záchvaty jeho migrény byly méně intenzivní a časté a aby nemusel užívat na akutní záchvat migrény tolik léků, které mu už moc nepomáhají. Další skupinou pacientů jsou ti, kteří chtějí vyzkoušet efekt klasické profylaktické léčby, protože jsou rádi, že se s nimi vůbec něco děje. Patří sem ale i podskupina lidí velmi citlivě reagujících na vedlejší účinky léčby a těm musíme tyto léky vysadit. V klasické profylaktické léčbě máme k dispozici léky ze skupin preparátů, které nejsou přímo určeny k léčbě migrény, i když mohou pomoci i našim pacientům. Dávkování klasických preventivních léků, stejně jako u akutní léčby, volím podle zdravotního stavu a osobnosti pacienta. Zhruba 30–50 % pacientů cítí po podání klasické preventivní léčby nějaké pozitivní účinky, ale zbylým pacientům s těžkými intenzivními záchvaty migrény, ke kterým se často přidružují i tenzní bolesti hlavy, klasická profylaktika nepomáhají. Těmto pacientům pak navrhuji moderní biologickou léčbu na migrénu.

Biologická léčba na migrénu už je nějakou dobu k dispozici. Kolika pacientům, z toho počtu, který navštěvuje vaši ordinaci, tato léčba pomohla?

V našem centru máme 800 pacientů léčených biologickou léčbou. Efekt léčby je kolem 90%, vždy je ale důležitá správná diagnostika. U pacientů, kterým biologická léčba na migrénu nezabrala, se musím znovu ponořit do pacientovy anamnézy a hledat, jak mu ještě lépe pomoci. Vycházím z toho, že není lék, který by fungoval na každého pacienta, ale když nějaký lék dobře funguje jako tato biologická léčba na migrénu, tak se musím znovu vrátit k tomu zda byla diagnosa stanovena skutečně správně, nebo ne.

Jak se tedy změnil život těchto pacientů užívajících biologickou léčbu?

Zásadně. Protože předtím sem chodily takové šedé posmutnělé ztrápené bytosti a nyní, zejména u žen je to patrné, mi sem vtančí rozevláté veselé bytosti v barevných šatech a říkají, že mají nový život. Ony to tak opravdu cítí, protože jim poklesla frekvence záchvatů migrény o padesát a více procent. Najednou nemají záchvaty migrény trvající několik dní, spotřebují mnohem méně akutní medikace. A ty ženy, které měly sklony k nadužívání medikace, už to nedělají a zbavily se strachu, že je zase přepadne bolest hlavy. Navíc, kromě snížení počtu migrén a jejich intenzity, odeznívají i tenzní bolesti hlavy a úplně se vytrácí, jak už jsem říkala, ta závislost, to zneužívání léků na bolest.

Klíčová slova:centra pro léčbu léčba akutní léčba biologická léčba bolesti hlavy léčba migrény léčba moderní léčba preventivní léky na migrénu spouštěče migrény symptomy migrény triptany typy migrény

Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

Dotazy ke článku

Jméno:*

Email:*

Text zprávy:*

Souhlasím se zpracováním svého osobního údaje - emailové adresy, a to za účelem odpovědi na můj dotaz.*

jedna plus šest =*

Nechte si posílat novinky o Migréně


Souhlasím se zpracováním svého osobního údaje - emailové adresy, a to za účelem zasílání novinek.

Informace o používání souborů cookies

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny s třetími stranami. Máte-li zájem, můžete si upravit nastavení. Své rozhodnutí můžete kdykoliv změnit na stránce "ochrana osobních údajů".
Povolit všechny soubory
Vedle nezbytných souborů tyto stránky k analýze návštěvnosti používají službu Google Analytics. Pokud si nepřejete data sdílet, můžete tuto službu zakázat.