Nač se často ptáte?
O migréně přehledně
Na této stránce jsme připravili jasně, stručně a přehledně to nejdůležitější, co byste měli o migréně a její léčbě vědět. Také se zde například dozvíte více o specializovaných Centrech pro léčbu bolesti hlavy a kdy by vás do tohoto Centra měl váš neurolog poslat. Není na škodu ani vědět, proč je užitečné, aby si pacient vedl deník migrenózních stavů, a jak vám jeho vedení pomůže při hledání léčby na vaši migrénu. Budete-li chtít, tento deník migrenózních stavů si můžete stáhnout na našich stránkách, nebo můžete využít naši šikovnou online aplikaci Migréna Kompas, odkaz na ni naleznete v horním menu.
Jak poznám, že mám migrénu?
Při záchvatu migrény vás bude sužovat celý komplex příznaků. Bude vás pravděpodobně trápit pulzující, převážně jednostranná bolest hlavy středně těžké až těžké intenzity. Není-li tato bolest léčena, může trvat nepřetržitě až tři dny.
Budete zřejmě přecitlivělí na světlo, hluk, ale i pachy. Bolest hlavy je také provázena nevolností, celkovou slabostí a zvracením. Při migréně můžete mít řadu příznaků, které způsobují vegetativní nervy, které člověk nemůže ovlivnit. Mezi tyto příznaky patří zimnice, třesavka, zvýšené močení či žízeň. Migrénu může také provázet celková tělesná slabost. Při záchvatu migrény člověka všechno unavuje, chce mít klid, nechce, aby na něj někdo mluvil apod.
Na rozdíl od tenzních bolestí hlavy, kdy naopak pomáhá procházka nebo přeladění se na jiné myšlenky. Tenzní bolesti hlavy žádné další výše jmenované příznaky neprovází. Máte-li příznaky migrény, je třeba vyhledat pomoc praktického lékaře či neurologa, který vás může nasměrovat do specializovaného Centra pro léčbu bolesti hlavy.
Nejste si jisti, zda trpíte migrénou? Odpověď můžete zjistit vyplněním jednoduchého dotazníku.
Lze záchvatům migrény léčbou předcházet?
Ano, lékaři mohou předepsat i takovou léčbu, ale jsou zde jasně daná kritéria. Tato léčba je určena pro pacienty, kteří trpí více jak čtyřmi záchvaty migrény do měsíce, které trvají déle než jeden den. Neurolog vybírá léčbu podle druhu pacientovy migrény z celé řady standardně předepisovaných léků.
Tyto léky však nebývají určeny pouze pro léčbu migrény. Pokud jsou však i tyto preparáty dlouhodobě neúčinné, přestože pacient už spolykal hromady pilulek, je dnes k dispozici nová moderní léčba. Jedná se například o léčbu s flexibilní možností podávání. Pacient si sám, po zaškolení zdravotnickým personálem, podává jednou měsíčně 1 injekci, nebo 3 injekce v jeden den jednou za čtvrt roku. Tato léčba má obvykle účinek během jednoho měsíce, počty migrenózních záchvatů se sníží.
Co je aura při migréně? Jak se projevuje?
Aura je předzvěstí silné bolesti hlavy. Mívá ji pouze dvacet procent migreniků, protože určitá část mozkového laloku je nedokrvená. Není-li toto místo v mozku dostatečně zásobeno krví, má pacient příznaky, které se k této části mozku váží.
Jedná-li se tedy o zrakovou kůru, tak pacient nevidí – má výpadek zorného pole, či vidí před očima jiskřičky, či různé zářivé fenomény. Je-li toto nedokrvení například v oblasti temporálního laloku, tak člověk cítí brnění jedné končetiny – ruky, nebo nohy. Toto brnění se může rozšířit až na celou polovinu těla včetně jazyka a obličeje. Někdy dochází i k tzv. disfázii, čili poruše řeči.
Může záchvatům migrény předcházet i pacient?
Každý člověk, který trpí migrénou, časem vypozoruje, co záchvaty bolesti hlavy vyvolává a tomu by se měl snažit vyhnout. Migrénu obvykle spouští stres, nevyspání, pití alkoholu. Obecně je často příčinou migrény špatná životospráva. Například, když se nenajíte a klesne vám hladina cukru v krvi, může to vyvolat migrénu.
Lidé trpící na migrénu by také měli dodržovat pitný režim. Důležitý je dostatek spánku, ale pozor i na přebytek spánku, pokud přes týden spíte pravidelně určitý počet hodin a o víkendu si přispíte, vyvedete svůj organismus natolik z míry, že se dostaví migréna. Zkrátka proti migréně lze bojovat umírněností ve všem.
Jsou však věci, které člověk neovlivní a které mají také vliv na propuknutí migrény. To je třeba počasí, změny atmosférického tlaku, předbouřkové stavy a v neposlední řadě – ženy mají často migrénu navázánu na menstruaci, v některých případech pomáhá hormonální antikoncepce.
Pomohou mi v Centrech pro léčbu migrény?
Centra pro léčbu bolesti hlavy existují. Lékaři, kteří se na tuto problematiku specializují, pomáhají zejména pacientům, se kterými si už jejich neurolog neví rady. Lehkou migrénu zvládne neurolog v terénu, jestliže však trpíte těžkou migrénou, na kterou dosavadní léčba nezabírá, je na místě, když vás neurolog odešle do tohoto specializovaného Centra pro léčbu bolesti hlavy, kde vám díky zkušenostem mohou vybrat léčbu přesně na vaše potíže.
Kdy by měl neurolog pacienta odeslat do specializovaného centra?
Jestliže má pacient více jak čtyři záchvaty migrény měsíčně, od kterých mu nedokáží ulevit běžně předepisované léky, a tyto záchvaty trvají déle než jeden den, měl by být pacient vyšetřen ve specializovaném Centru pro léčbu bolesti hlavy.
Jaká vyšetření mám mít před návštěvou Centra pro léčbu migrény?
Standardní vyšetření od praktického lékaře i neurologa. Praktický lékař by měl také předem vyloučit, že se nejedná o jiný zdravotní problém, kvůli kterému pacienta bolí hlava. Je třeba si vést deník migrenózních stavů.
Stáhněte si deník migrenózních stavů
Sdílet na FB
Audia a videa